Etiketler

, , , , , ,

Çinli yönetmen Du Jiayi’nin yönettiği ve bir yolculuğu anlatan Kora adlı filmin galası, 2 Kasım’da  Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi Lasa kentindeki Polata Sarayı’nda  yapıldı. Bu film, Tokyo Film Festivali’nde en iyi sanatsal katkı ödülünü kazandı. Törenin açılışında ünlü Çinli şarkıcı Zheng Jun, Lasa’ya Dönmek adlı şarkısını söyledi.

‘Kora’ filminin hikayesi şöyle: 24 yaşındaki Taiwanlı üniversite öğrencisi Shu Hao, macerayı seven büyük kardeşi Shu Wei’ye küçüklüğünden beri hayranlık duyuyordu. Ancak Shu Wei, bisikletle Lasa’ya giderken geçirdiği bir kaza hayatını kaybetti. Shu Hao, ailesinin karşı çıkmasına rağmen, büyük kardeşinin yarıda kalan yolculuğunu tamamlamaya karar verdi. Ancak deneyimsiz Shu Hao ve yol arkadaşı, gece bisikletleriyle uçuruma yuvarlandı. Tibet köpeğinin saldırısı ve besin zehirlenmesinden dolayı ölümün eşiğine gelen Shu Hao, sonunda Polata Sarayı’na vardı. Daha sonra bu yolculuk hatırlatan Shu Hao, birdenbire hayatın yeni anlamını keşfetti.

Film, aynı adlı bir romandan beyaz perdeye uyarlandı. Romanda  yazar Xie Wanglin’in 2 bin kilometrelik yolculukla Tibet’e varması konu ediliyor. Özgürlük, sayısız gencin hayallerini süsler. Bisikletle 2 binden fazla kilometrelk mesafeyi geçiren ve bir sürü fiziksel acı çeken Xie, tüm yolculuğu boyunca sadece 1300 yuan harcar.

Filmin yapımcısı Cheng Guofu filmi çekmeye nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Bir tesadüf eseri romanı okudum. Romanda yansıtılan bir hayale sadık kalma duygusu beni duygulandırdı. Sonunda hikayeyi beyaz perdeye taşımaya karar verdim.”

Film yönetmeni Li Jiayi, Kora filmini, Sean Penn’in yapımcılığını üstlendiği Into The Wild filminin Çin versiyonu olarak çekmek istemişti. Ancak Kora adlı romanda yoğun monologlar vardı. Hikayeden çok monolog öne çıkıyordu. Senaryo ekibini en çok uğraştıran bu oldu; filmin yoğun monolog etkisinden uzaklaşıp daha fazla hikayeye odaklanması sağlandı.

‘Yol hikayesi anlatan diğer Çin filmleriyle kıyaslandığında ‘Kora’ eşsiz bir yapıt sayılabilir. ‘Kora’,Tibetbölgesinin gizemli dünyasını arka plana alarak, bir gencin sonuna kadar direnme çabasını ve yaşamın değerini anlatıyor.

Film senaryosunda yapılan birkaç değişiklik, filme ayrı bir renk kattı. Birincisi, baş karakterin, ölen büyük kardeşinin hayalini gerçekleştirmek motivasyonuyla yollara düşmesi. Bu motivasyon, yaşamın anlamını aramaktan çok daha teşvik edici. İkincisi, Tibetli çocuk ve anneyle etkileşim. Bu tür bağlar, filmin gerçekçiliğini artırıyor.

Sıradan izleyiciler için, ‘Kora’nın en büyük anlamı daYunnaneyaletinin Lijiang kentinden yukarıya çıkarark ta Tibet’e kadar giden yol kenarındaki görkemli ve güzel bir manzara sayılır. Film, sadece bir manzara filmi olarak görüldüğünde de izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarır. Bu eşsizTibetmanzaralarına, insanın içine okşayan müziklerin de eşlik ettiğini hatırlatalım.

Reklamlar