Etiketler

, , , , , , , , , , ,

28 Kasım 1958’de Beijing’de doğan Feng Xiaogang, Çin sinemasında Hesui Pian (yeni yıl filmleri) olarak adlandırılan türün kurucusudur. “Piyasa filmleri”nin yönetmeni olarak bilinir.

1997 yılında çektiği “The Dream Factory”, ardından gelen “Be There Or Be Square” ve “Sorry Baby” adlı filmler, halkın ortalama beğenisine sunulan ve gişe beklentisi olan filmlerdi.

Çin’in ana kesimindeki izleyiciler Feng’ın “yeni yıl filmleri”ne hayran oldu. İzleyiciler, 1980’li yıllardan beri her yıl sonunda Feng Xiaogang’ın yeni yıl ve Bahar Bayramı dolayısıyla çektiği “komedi filmlerini” dört gözle beklemekte.

Feng Xiaogang “A World Without Thieves”, “Night Banquet” ve “Assembly” gibi sanat filmleri çektikten sonra, 2008 yılında halka yönelik komedi filmi çekme yoluna gitti ve erkek oyuncu Ge You’yla işbirliği yaparak romantik komedi türünde “If You The One” adlı filmi çekti.

Feng Xiaogang, “Çin’in ana kesimindeki ilk yeni yıl filmi yönetmeni” olarak nitelendiriliyor. Kendisi bu konuda şunları söylüyor:

“Yeni yıl filmi, yeni yılın başında gösterilen filmdir; bu tabirle daha önce yeni yıl, Bahar Bayramı ve Fener Bayramı sırasında gösterilen filmler kastediliyordu. Artık yeni yıl filminin kapsamı genişledi, bu filmlerin gösterimi artık Noel öncesinde bile başlıyor. Hatta 2009’un yeni yıl filmi dönemi, Kasım 2008’de başladı.”

Feng Xiaogang, Çin’in ana kesimindeki yeni yıl filmlerinin esas olarak komedi olduğunu, ancak “The Assembly” gibi izleyicileri duygulandıran filmlerin de bu dönemde gösterime sunulmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Yeni yıl filmi türünü Çin’in ana kesimine getiren dünyaca ünlü yıldız Jackie Chan’ın “Rumble in theBronx” adlı filmi yeni yıl filmi olarak Çin’in ana kesiminde gösterime girdi. Jackie Chan’ın başarısı, ana kesimdeki sinema çevresinin dikkatini çekti ve buradaki izleyicilerin ilk kez yeni yıl filmi hakkında bilgi edinmesini sağladı.

Feng Xiaogang, aslında Çin’in ana kesiminde ‘yeni yıl filmi’ düşüncesini ortaya koyan ilk kişinin, arkadaşı Zhang Heping olduğunu söylüyor. Zhang Heping, Han Sanping adlı arkadaşıyla konuştuktan sonra Feng Xiaogang’a gidip, yeni yıl filmi düşüncesini anlatmış. Bu düşünceyi beğenen Feng, 1997 yılında “The Dream Factory” ile başlayarak, daha sonra “Be There Or Be Square”, “Sorry Baby”, “Big Shot’s Funeral”, “The Bittersweet A Sigh”, “Cell Phone”,”A World Without Thieves” gibi filmleri çekti.

Feng Xiaogang’ın yeni yıl filmleri artık bir “marka etkisi” yaratmaya başladı ve Çin filmlerinin ticarileşmesi için bir yol hazırlayarak, Çin sinemasına canlılık getirdi.

2010 yılının ilk yarısında Feng’in yönettiği “Aftershock” adlı film, Çin sinemasının gişe rekorunu kırdı. 2010 yılının ikinci yarısında yönettiği “If You Are The One2”, 21 gün içinde 400 milyon yuenlik gişe geliri elde ederek önemli bir başarı elde etti.

Feng Xiaogang, yeni yıl filminin ana kesimde piyasa bulduğu bu 13 yıl boyunca, yeni yıl filmi çekmeyi tercihedenyönetmenlerin gittikçe çoğaldığını, bunun da yeni yıl filmlerinde verimli bir döneme girilmesi anlamına geldiğini söyledi.

If You Are The One

Feng Xiaogang’ın “If You Are The One” filminin senaryosunu izleyicilerin isteği üzerine yazdığını belirterek, “Ülkeyi etkisi altına alan kar fırtınası, deprem ve finans krizinden sonra, izleyicilerin keyfi yerinde değil, artık komedi izlemeyi arzu ediyorlar” diye konuştu.

“If You Are The One” filminde, ünlü erkek oyuncu Ge You, özel yeteneklere sahip, yurt dışında eğitim gördükten sonra yurda dönen bir erkeği canlandırıyor. Bu erkeğin sözde “Anlaşmazlıkların Sona Erdirilmesi” adlı keşfi, sermaye ticareti yapan bir işadamı tarafından yüksek fiyatla satın alınır. Bir gecede zenginleşen Ge You, evleneceği kızı aramaya başlar ve sonuçta hayallerindeki kızla karşılaşır.

Finans krizinden sonra, Feng Xiaogang, bu saf evlilik arayışı hikayesinde değişiklik yaptı. Feng Xiaogang konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Aslında bu filmle izleyicileri eğlendirmeyi istiyorken, filmin hikayesinde şu anki ciddi duruma göre bir takım değişiklikler yaparak, filmin izleyicilerin yaşamına daha da yakınlaşmasını istedim. Hikayenin ilk halinde finans kriziyle ilgili içerik çok azdı, film çekimi sürecinde finans krizi patlak verdi. Bu nedenle filmde krize geniş bir yer vererek, izleyicilere umut veren bir son tasarladım.”

Ma Liwen’in yönettiği “Desires of the Heart” filminden sonra, Zhang Jianya’nın yönettiği “Fit Lover” ve Xu Ke’nin yönettiği “Not All Woman Are Bad” arka arkaya gösterime girdi. Bu filmlerin ardından “If You Are The One”, 18 Aralık2008’de sinema salonlarında gösterilmeye başladı. Romantik komedi türündeki bütün bu filmlerin aynı dönemde gösterilmesine rağmen, Feng Xiaogang, güçlü bir özgüvene sahip. Feng, bu özgüveninin “If You Are The One” filminin insanlara mutluluk veren ve çok romantik bir film olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

“If You Are The One” filminin dağıtımcısı Huayi Kardeşler Şirketi tarafından yapılan açıklamada, 18-23 Aralık 2008 tarihleri arasında, filmin 6 günde 100 milyon yuenlık gişe gelirine ulaştığı bildirildi. Bu gelir, Feng Xiaogang’ın kendi rekoru.

Reklamlar