Etiketler

, , , , , , ,

Dünyaca ünlü Çinli kadın oyuncu Gong Li, Çin sinemasının en önemli yıldızlarından biri olarak kendisini uluslarası sinema dünyasında kabul ettirmiştir. 

Gong Li, Venedik Film Festivali’nde ödül alan ve Fransa’nın “şövalye” nişanını kazanan ilk Çinli kadın oyuncudur.

Gong Li, People Magazine dergisi tarafından “dünyanın en güzel 50 kadınından biri” seçilmişti. 

Kanada Montreal Uluslararası Film Festivali özel ödülü sahibi, 51. Cannes Film Festivali’nin özel konuğu, Oscar Akademi üyeliği ve 50. Berlin Uluslararası Film Festivali Jüri Başkanlığı yapan Gong Li nasıl bir insan?

Gong Li, 1988 yapımı Kırmızı Darı (Hong Gaoliang) adlı filmle sinema dünyasına adım attı. Filmde toz toprak içindeki yüzüyle, saf, temiz ve çekici bir kız karakterini canlandıran Gong Li, doğal bir güzelliğe sahip.

Kırmızı Darı filminden sonra 1989-1994 yılları arasında Jü Dou, Kırmızı Fener, Davacı Qiu Jü gibi filmlerde başrol oynayarak kendisini sinema dünyasınakabul ettirmiştir.

Ünlü yönetmen Zhang Yimou’nun, sinema oyunculuğunda deneyimsiz olan Gong Li’ye Kırmızı Darı filminde baş rol vermesi, birçok kişiye göre büyük bir riskti. Ama Gong Li’nin performansı, Zhang Yimou’nun ne kadar doğru bir karar erdiğini göstermişti.

O zamanlar Çin Mezkez Tiyatro Enstitüsü’nde ikinci sınıf öğrencisi olan Gong Li, birden bire sinema dünyasında çok sevilen bir oyuncu oldu. Gong Li, bu filmde özgürlüğü için aşkı ve nefreti göze alan bir karakteri canlandırıyordu ve bu rolüyle kadınların gözdesi haline geldi.

Reklamlar