Etiketler

, , , , ,

Han Sanping, Çin sinemasının son dönemine damgasını vurmuş, çektiği ve yapımcısı olduğu filmlerle Çin sinemasına yön vermiş, Çin’de sinemayı kurumsallaştırmış bir isim.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 60. yıldönümü için çekilen Ülkenin Büyük Kurtuluş Davası adlı film, Han Sanping’i bir anda odak noktası haline getirdi.

Işık teknisyeni olarak hizmet etmeye başladığı Çin sinemasına 30 yılını veren Han, Çin Sinema Şirketleri Grubu’nun başkanlığını yürütüyor. Han Sanping, son dönem Çin sineması tarihinin canlı tanıklarından ve o tarihi bizzat yazanlardan biri.

Çin’de sinemanın nasıl bir süreçten geçtiğini şöyle anlatıyor:

1976-1986 yılları arasındaki 10 yıl, Çin sinemasının hızla geliştiği bir dönem oldu. Bu dönemde ortaya çıkan beşinci kuşak yönetmenler, uluslararası festivallerde pek çok ödül kazandı. 1986-1996 yılları arasında Çin sineması, zorlu bir dönüşüm sürecine girdi. Karaoke gibi çok sayıda eğlence biçiminin yaygınlaşması ve televizyon filmlerinin popülerleşmesiyle birlikte, Çin sineması zirveden iniş sürecine girdi. 1996’dan sonra Çin sinemasında yeni arayışlara başlandı.

Han Sanping, yönetmen ve yapımcı olarak birçok filme imza attı; fakat onu popüler hale getiren iş, 2009 yapımı Ülkenin Büyük Kurtuluş Davası adlı filmdi. Film, 1945 yılında Çin’in Japon işgalinden kurtuluşundan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasına kadar olan sürede meydana gelen tarihsel olayları konu alıyordu.

Han Sanping, bu filmin yönetmenliği üstlenene kadar, 18 ay boyunca kamera arkasına geçmemişti. Senaryo, 10 aylık bir çekim takvimini öngörüyordu ama o kadar zaman yoktu; filmin 10 ay içinde tamamlanması gerekiyordu. Bu zor görevi üstlenen Han, bütün olanaklarını kullanarak olağandışı bir çekim sürecine girişti. Çekimler aralıksız 120 gün sürdü…

Ülkenin Büyük Kurtuluş Davası, henüz çekim aşamasındayken bile müthiş bir ilgi topladı. Herkes bu filmi konuşuyor ve bekliyordu. Çin sinemasının önemli yıldızları, tek bir kuruş talep etmeden filmde rol almışlardı…

Ücret almadan filmde oynayacağını açıklayan ilk oyuncu Zhang Guoli oldu; Zhang, filmde Çang Kai-Şek rolünü üstlenmişti. Onu Jackie Chen ve diğer yıldızlar izledi. Oyuncuların çoğu filmde sadece birkaç saniye göründü ev sadece birkaç söz söyledi. Han, bunu sinema sanatçılarının vatanseverliği olarak yorumladı.

Filmin çekimine çeşitli kurum ve kuruluşlar da destek veriyordu. İyi bir film ortaya çıkması için her türlü kolaylık sağlanıyordu. Çin Demokratik Devrimi’nin öncüsü Sun Yat-sen’in Nanjing’de bulunan anıtmezarının ana kapısı, filmin çekimleri için, tarihinde üçüncü kez açılmıştı…

30 milyon yuana mal olan film, 420 milyon yuan gişe hasılatı elde etti. Kadrosunda pek çok yıldız oyuncu olmakla birlikte, filmin içeriği, yıldızlardan daha fazla dikkat çekmişti.

Çin’in ünlü sinema eleştirmeni A Lang, Han Sanping hakkında şunları yazdı:

Han Sanping, Çin sinemasının gelişmesi için gerekli ve zorunlu bir isim. Çünkü bugün Han Sanping ve onun yönetimindeki Çin Sinema Şirketleri Grubu dışında hiçbir kişi veya kuruluş, izleyicinin beklentilerine uygun film çekmeyle, belirli bir amaçla film çekip izleyicilere dayatma anlayışları arasında ara yol bulamıyor. Böyle bir deneme, ancak geniş bir bakış açısına ve büyük cesarete sahip olan bir kişi tarafından gerçekleştirilebilir.”

Ülkenin Büyük Kurtuluş Davası, Çin Halk Cumhuriyeti için güzel bir doğum günü hediyesi oldu. O zamana kadar Çin’deki sinema salonlarında gösterilmiş en görkemli filmdi.

2001 yılından beri Çin Sinema Şirketleri Grubu başkanlığını yürüten Han Sanping’in en büyük başarısı, Çin sinema sektörünü, ticari kurallarla tanıştırması oldu. Bugün şirket bünyesinde 14 yapım şirketinin yanı sıra, sinema filmleri gösteren bir televizyon kanalı bulunuyor. Grubun yaklaşık 30 şirkette hissesi ve yurtdışında iki temsilciği var. 2009 yılında Çin’de en fazla gişe geliri elde eden 15 filmden 12 tanesi, ya bu şirket tarafından çekildi ya da onun tarafından finanse edildi.

Han’ın Çin sinemasına bir diğer katkısı da, genç yönetmenleri keşfedip onlara imkân tanıması. Bugün Çin’in en popüler yönetmenlerinden biri olan ve dünya sinemasında da saygınlığı olan Feng Xiaogang ve daha çok sayıda ünlü yönetmen, kariyerlerini Han Sanping’in öncülüğüne borçlu.

2008 yılı Çin sinemasında gişe geliri açısından patlama olan bir yıldı. Çin Merkez Televizyonu CCTV tarafından düzenlenen “2008 Yılının Ekonomi Adamları” töreninde, Han Sanping, sinema sektörüne getirdiği hareketlilikten dolayı ödüle layık görüldü. Bu ödül, ilk kez bir sanatçıya veriliyordu…

CCTV jürisinin Han Sanping hakkında değerlendirmesi şöyleydi:

Han Sanping yönetimindeki Çin Sinema Şirketleri Grubu, hem maliyeti, hem de getirisi yüksek olan bir dizi ticari amaçlı filmi vizyona koyarak Çin sinemasının olgunluk dönemine girmesini sağladı. Bu sayede, birçok doğal afetin ve küresel ekonomik krizin meydana geldiği 2008 yılında Çin sinemasının gişe gelirlerinde patlama oldu. Büyük Çin filmleri çekmek, onun görevidir.

300’den fazla sinema filmde imzası olan Han, 100’ün üzerinde de televizyon dizisine emek verdi.

Reklamlar