Etiketler

, , , , , ,

2011 yapımı Savaş Çiçekleri (The Flowers of War, Çince: 金陵十三钗) Zhang Yimou’nun yönettiği destansı bir savaş filmi.

Filmin senaryosu, Yan Geling’in “” isimli romanından uyarlandı. Dört yılda hazırlanan ve 600 milyon yuenlik yatırımla çekilen filmin hedefi dünya piyasası. Filmde Avustralya’dan ünlü bir savaş efektleri ekibi görev yaparken, başrolde dünyaca ünlü sinema yıldızı Christian Bale var.

Film 1937 yılında Nanjing’de bir kilisede geçiyor. Çin’de 15 Aralık 2011’de gösterime giren film, aynı gün 69. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi yabancı dilde film dalında ödüle aday gösterildi.

Filmin hikâyesi şöyle:

1937 yılında Nanjing kenti, Japon ordusunun eline geçer. Din okulundan kız öğrenciler, Qinhuai Nehri’nin kenarındaki hayat kadınları, askerler, yaralı ordular ve John adındaki bir Amerikalı sırayla saldırganların saklanan bir katolik kilisesine gelir.

Onlar, kapalı bir alanda bir yaşam ve ölüm gerçeğiyle yüz yüze kalarak, birçok duyguyu bir arada yaşarlar. Kilisedeki geçici huzur, Japon saldırganların kiliseye girmeleriyle bozulur. Kız öğrencileri kurtarmak için mücadele eden az sayıda Çin askeri de çatışmalar sırasında hayatlarını kaybeder. Japon askerleri kızlara tecavüz etmek ister, bu esnada çatışmalardan geriye kalan tek bir Çinli asker, Japon askerlerini kilisenin dışına çekmeyi başarır. Amerika John da bu esnada kızları kurtarmak için yoğun çaba harcar.

Japon birliklerinin generali bir gün kiliseyi ziyaret eder ve kilisenin güvenliğini sağlama sözü verdikten sonar, kız öğrencilerin kendileri için bir törende şarkı söylemelerini ister. Bunu istemeyen kız öğrenciler, toplu halde intihar etmek isterken, hayat kadınları kızlara engel olur ve onların yerine sahneye çıkmaya karar verirler.

Hayat kadınları Amerikalının yardımıyla kız öğrencilerin kılığına girerek, onların yerine sahneye çıkmak için kiliseden ayrır. Amerikalı da, kiliseye ait bir kamyonetle kızları Nanjing’in dışına çıkarır…

Filmin yönetmeni Zhang Yimou, film hakkında şunları söyledi:

“2006 yılında Yang Gelin’in romanını okuduktan sonraki 5 yılda, oyuncu seçimlerinden film çekimine kadar son derece zorlu bir süreç yaşadık. Filmin temel amacı, tarihin unutulmaması ve barış, iyilik, aşk gibi duyguların kutsanması.”

Zhang Yimou, Nanjing katliamını konu alan filmlerin daha önce de olduğunu, gelecekte de bu olayın sinemacılar tarafından beyaz perdeye taşınacağını, çünkü bunun Çin tarihindeki son derece önemli bir acı olduğunu ifade etti.

Filmin senaristlerinden biri Liu Heng, Savaş Çiçekleri‘nde, insandaki iyiliğin kötülüğe meydan okuduğunu söylüyor.

Zhang Yimou, Hero adlı filmle Çin sinemasında gişe geliri rekoru kıran filmler dönemini başlatmıştı. Zhang Yimou, bu kez Çin’de bir Hollywood yıldızının başrolde oynadığı ilk filmi çekti. Bunun dışında Hollywood’daki en iyi özel efekt ve yapım ekibi de film çekiminde görev aldı.

Hollywood’dan bir film yıldızı seçmesinin nedenini açıklayan Zhang Yimou “Bale’in katılımı, dünyanın dikkatini bu filme çekecek” diyor.

Zhang Yimou, filmin, batılı ülkelerdeki izleyicilere Çin’in tarihi ve kültürü hakkında bilgi vereceğini de dile getirdi.

Kadın oyuncularının nasıl seçildiğine değinen Zhang, 2008 Olimpiyat Oyunları’ndan önce oyuncuların seçilmesinin başlatıldığını ve 3-4 yıl sürdüğünü belirtti. Zhang, çocuk oyuncular da dâhil tüm oyunculara İngilizce eğitim verilmesi gerektiğini ve bunun kolay olmadığını sözlerine ekledi.

Filmin baş kadın oyuncusu olarak neden genç oyuncu Ni Ni’yi seçtiği sorusunu yanıtlayan Zhang Yimou: “Akıcı İngilizce konuşabilen ve Nanjing kentinde büyüyen bir kadın oyuncuya ihtiyacımız vardı. Bir yönetmen olarak, böyle bir oyuncuyu keşfedip, onun duygularını kamera önünde sergilemesini sağlamak görevimizdir.”

Filmin yapımcısı Zhang Weiping, 600 milyon yuanlık yatırım yapmalarının nedeni olarak, filme çok güvenmelerini gösterdi. Yapımcı Zhang, yurt içindeki gişe gelirinin 1 milyar yuen olarak hedeflendiğini belirtti.

Savaş Çiçekleri‘nin uluslararası yayın hakkı, The King’s Speech filmiyle en iyi film oskarını kazanan Film Nation Entertainment Şirketi tarafından satın alındı. Bu şirket, filmin Kuzey Amerika, Çin ve Asya’nın bazı bölgeleri dışındaki global yayın hakkını elde etti.

Yapımcı Zhang Weiping şunları söylüyor: “Savaş Çiçekleri, global bir film. Teknik kısmı ABD’li, özel efekt kısmı İngiliz, görsel bölüm Japon, kostüm kısmı Hongkonglu ekip tarafından yönetildi. Oyuncular da Çinliler, Japonlar ve Amerikalılardan oluşuyor. Filmin yüzde 50’si İngilizce. Tam anlamıyla küresel bir iş oldu.”

Filmin Kuzey Amerika bölgesindeki yayın hakkı, Wrekin Hilll Entertainment ve Row 1 Entertainment adlı iki şirket tarafından ortaklaşa satın alındı. Film, Aralık sonu veya 2012 yılının Ocak ayı başında oradaki izleyicilerle buluşacak.

Öte yandan, Türkiye’den gelen Pinema Şirketi de filmin 2012 yılındaki yayın hakkını satın aldı.

Filme devlet desteği

Peking Üniversitesi Kültürel Endüstriler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Xiang Yong, politik ve ticari nedenlerle, filmin, devlet tarafından finanse edildiğini söyledi. Xiang’a göre Çin, sinema endüstrisini, bir “yumuşak güç” haline getirmeye çalışıyor.

Xiang “Amerika’nın gerçek dışişleri bakanlığı Hollywood’dur sözü, sinema sektörünün bir ülke için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diyor.

Filmin Japonya’da gösterime girip girmeyeceği belli değil. Film eleştirmenlerine göre, yıllar boyunca çok sayıda “Japon karşıtı” Çin filmi Japonya’da gösterime girdi; bunlara bir yenisinin daha eklenmesi bir şey değiştirmez. Fakat olası protestolar göz önünde bulundurulursa, herhangi bir dağıtımcı şirketin, filmi Japonya’da gösterime sokmak gibi finansal bir risk alması zor.

Çin sinemasında, Nanjing Katliamı’yla ilgili ondan fazla film vardır. Bu katliamla ilgili filmler listesini blog içeriğinde bulabilirsiniz. Peki, Zhang Yimou, defalarca işlenmiş bu konuyla ilgili, neden yeni bir film çekme ihtiyacı hissetmiştir? Diğerlerinde eksik olan bir şey mi vardır?

Film eleştirmeni Raymond Zhou’ya göre, Çinli yönetmenlerin bu konu hakkında film yapmaları, Yahudi yönetmenlerin Holocaust filmleri yapmaları gibidir ve bu asla sona ermeyecektir…

Reklamlar