Etiketler

, , , ,

Hong Kong Uluslararası Film Festivali Derneği tarafından düzenlenen Asya Film Ödülleri (AFA), ilk kez 2007 yılında verilmeye başlandı. AFA, Asya kıtasının en iyi sinema yeteneklerini ve film tutkunlarını bir araya getiren tek platform olma özelliğine sahip.

2007 yılında düzenlenen ilk festival kapsamında 10 dalda ödül verildi: Bunlar, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Besteci, En İyi Kurgu ve En İyi Görsel Efekt dallarıydı. Ertesi sene En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorileri de eklendi.

Yarışmaya katılacak filmler uzun metraj olmak zorunda. (En az 60 dakika.) 35mm veya 70mm film formatının yanı sıra, sinema salonlarında gösterilebilecek dijital çekim formatları da yarışmaya kabul ediliyor. Ve tabi en önemli özellik, filmler, Asya kıtasından olmalı. Yarışmanın kapıları, Asya’nın bütün sinemalarına açık: Doğu Asya, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Batı Asya.

Ödüllere katılacak filmlerin, törenden bir yıl önce 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında gösterime girmiş olması gerekiyor. Ayrıca filmlerde, başka bir ülkede gösterilmiş olması, uluslararası bir festivale katılmış olması, kendi ülkesinde ödül almış olması gibi şartlar da aranıyor.

Adaylar, Hong Kong Uluslararası Film Festivali Derneği ve Asya Film Ödülleri jürisi tarafından belirleniyor.

2007 yılındaki ilk törende, en iyi film ödülünü, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden 2006 yapımı The Host adlı film aldı.

6. AFA töreni, 19 Mart 2012’de Hong Kong Toplantı ve Sergi Merkezi’nde düzenlendi.

6. AFA töreninde, en iyi film dalında altı film yarıştı. Hindistan yapımı You Don’t Get Life a Second Time, Taiwan yapımı Warriors of the Rainbow: Seediq Bale, Hong Kong ve Çin’in ana kesimi ortak yapımı The Flying Swords of Dragon Gate, Çin yapımı The Flowers Of War ve Japonya yapımı Postcard ile yarışan İran filmi Bir Ayrılık (A Separation) en iyi film dalında ödüle layık görüldü. İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin Bir Ayrılık adlı filmi, Akademi Ödülleri’nin ardından Asya Film Ödülleri’nde de ödül alarak, tam anlamıyla “küresel” bir başarıya imza attı. Filmin, aynı kategoride Altın Küre sahibi olduğunu da unutmayalım.

Bir Ayrılık filminin AFA’da en iyi film ödülünü kazanmış olmasının özel bir anlamı var: Bu film, Doğu Asya dışından en iyi film ödülünü kazanan ilk yapım oldu. Daha önceki beş yarışmada en iyi film ödülünü üç farklı ülke paylaşmıştı: Japonya, Tayland ve KDHC. Bir İran filmine en iyi film ödülünün verilmesi, AFA’nın, Asya kıtasının tamamını kapsayan bir sinema platformu olma arzusunu gösteren güçlü bir sinyal olarak yorumlanıyor. Bir Ayrılık filminin, en iyi film haricinde en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarında da ödüle layık görüldüğünü ekleyelim.

Filmin yönetmeni Ashgar Farhadi, ödül törenine katılamazken, onun adına ödülü baş rol oyuncusu Leyla Hatami ve kurgucu Hayedeh Safiyari adlı. Hayedeh Safiyeri, ödül alırken yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bir İranlı olarak gerçekten çok mutluyum; çünkü İran, dünyanın her yerinde kültürüyle ve filmleriyle konuşuluyor, yaptırımlarla ve silahlarla değil.”

Törenden notlar

Sadece Çin’de değil, dünya çapında ilgi uyandıran bir film olan, Zhang Yimou’nun Savaş Çiçekleri (The Flowers Of War), AFA’da hem en iyi film, hem de en iyi yönetmen ödülünü İranlı Ashgar Farhadi’ye kaptırdı. Savaş Çiçekleri’nin tek ödülü, en iyi çıkış yapan oyuncu dalında, Nanjing’in güzel hayat kadını rolüyle dikkat çeken Ni Ni’ye verildi.

En iyi erkek oyuncu ödülü, Endonezya yapımı Lovely Man filminin başrol oyuncusu Donny Damara’nın olurken, Hong Kong yapımı A Simple Life’ın başrol oyuncusu Deanie IP, en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu.

En iyi yardımcısı erkek oyuncu ödülü, Taiwan yapımı Jump Ashin filmindeki performansıyla Lawrence Ko’ya verilirken, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü, Filipinler yapımı Nino’daki oyunculuğuyla Shamaine Buencamino aldı.

Jake Pollock ve Lai Yiu-fai, Wu Xia adlı Çin-Hong Kong yapımındaki ortak çalışmalarıyla, en iyi görüntü yönetmeni ödülünü paylaştılar. En iyi yapım tasarımı ödülünün yanı sıra, en iyi film müziği ödülü de yine Wu Xia filmine gitti.

Hong Kong-Çin ortak yapımı Dragon Kapısının Uçan Kılıçları (The Flying Swords of Dragon Gate) filmi, en iyi görsel efekt ve en iyi kostüm tasarımı dallarında ödül aldı.

Umarız ilerleyen yıllarda AFA kapsamında yarışan ve ödül alan Türk yapımları da olacaktır.

Reklamlar