Etiketler

Çin sinemasında çok sayıda kadın yönetmen kendini göstermeye başlıyor.

Aile ilişkilerini konu alan yeni yıl filmi “Babam ve Ben” 2004 yılında gösterime girdi. Bu film, Zhang Ziyi, Zhou Xun ve Zhao Wei’yle birlikte “Dört Çiçek” diye adlandırılan kadın oyuncu Xu Jinglei’yi bu kez yönetmen olarak izleyicilerin karşısına çıkardı. Xu, bu filmle başarıyla oyuncudan yönetmene dönüşerek, genç kadın yönetmenlerin ilgi odağı haline geldi.

Yine 2004 yılında anne-kız ilişkilerini konu alan “Gone Is the One Who Held Me Dearest in the World”, bizi diğer bir yönetmen Ma Liwen’le tanıştırdı. Bu film, 2003 yılındaki 10. Beijing Üniversiteler Film Festivali’nin en iyi ilk film ödülünü kazandı.

Ayrıca sinema alanında büyük etki yaratan yönetmen Li Yu, keskin bakış açısıyla, 2011 yılında “Guan Yin Shan” adlı filmi çekti. Yönetmen, filmdeki hayatla ilgili aydınlatıcı felsefeyle, maddiyata öncelik verilen günümüzde, insanların düşünmeden harekete geçmelerini ele aldı.

Daha sonra, Çin’deki moda ve aşk konulu filmlerin öncüsü olan genç yönetmen Jin Yimeng, ilk yönetmenlik deneyiminde iyi bir performansa imza atan oyuncu Jiang Wenli, ticari filmler çeken şair ve yönetmen Yin Lichuan gibi isimler, sineme dünyasına girmeye başladılar.

1974 yılında Beijing doğumlu Xu Jinglei, Beijing Film Akademisi’nin oyunculuk bölümünden mezun oldu.

1995 yılında üniversitenin üçüncü sınıfındaki Xu, Zhao Baogang’ın yönettiği TV dizisi Yi Chang Feng Hua Xue Yue De Shi’da baş rol aldı. 1999 yılında Xu, izleyicilerin beğenisini kazanan “Cherish Our Love Forever”de baş rol oynadı.

2002 yılında Zhang Yuan’un yönettiği “Seni Seviyorum” filmiyle Xu, Hua Biao Ödülü’nün en iyi yeni nesil oyuncu dalında ödül kazandı.

Yönetmen Zhang Yibai’nin ilk yapıtı “Spring Subway” filmi, Xu’ya 26. Yüz Çiçek Ödülleri’nin en iyi kadın oyuncu dalında ödül kazandırdı. “Wo Mei Li De Xiang Cou” adlı film de Xu’ya 23. Altın Horoz Ödülleri’nin en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü getirdi.

Blog yazan, dergi yayıncısı, oyuncu ve yönetmen Xu, son derece kabiliyetli bir modern kadın olarak görülüyor.

Başkalarının hikâyelerindeki rolleri canlandırmaktan tatmin olmayan Xu, 2002 yılında ilk kez yönetmen ve baş oyuncu sıfatıyla “Babam ve Ben” filmini yarattı. Film’de bir baba ve kızı arasındaki ilişki anlatıldı.

2004 yılında, Xu Jinglei’nin yönettiği ikinci film “Letter From A Unknown Woman” gösterime girdi. Filmin senaryosu, Avurturyalı yazar Stefan Zweig’in Eş isimli romandan uyarlandı. Ancak film hikayesinin meydana geldiği yer değiştirildi ve 1930 yılında Çin’in Tianjin kentinde geçen bir hikaye haline getirildi. Filmde bir kız, komşusu olan ve kendisinden çok daha yaşlı olan bir yazara aşık olur. Tutkuyla dolu kız, yazara duyduğu aşktan vazgeçmez, ancak kız bu hissini ölümünden hemen önce yazara söyler… Bu film “San Sebastian Uluslararası Film Festivali”nin en iyi yönetmen dalında ödül kazandı.

Daha sonra Xu Jinglei, ünlü yazar Wang Su’yu “Dreams May Come” filminin senaryosunu üstlenmeye davet etti. Bu film 2006 yılında Çin’de gösterildi. Maliyeti sadece 6 milyon yuen olan bu düşük bütçeli Çin filminin konusu, Çin’deki eğlence dünyasını ele alıyordu. Film’de bir yönetmen ve bir kadın oyuncunun sohbetine göz atılarak, insanla temasta bulunma yeteneği, hayattaki kafa karışıklığı, gerçek ve hayalin ilişkisi gibi konular ele alındı.

Çinceden Türkçeye çeviren: Wu Da

Reklamlar