Etiketler

, , , ,

1999 yapımı Postmen in the Mountains  (Çince: 那山那人那狗; pinyin: Nàshān nàrén nàgǒu; Çince doğrudan çeviri; Bu Dağ, Bu Adam, Bu Köpek) Huo Jianqi tarafından yönetildi.

Film, Peng Jianming’in aynı isimli kısa hikâyesinden sinemaya uyarlandı. Filmin başrollerini Ten Rujun ve Liu Ye paylaşıyor.

1980’lerin başında geçen hikâye, dağlarda yaşayan köylüler için mektup taşıyan yaşlı bir postacı ile oğlunun hikâyesini anlatır. Adam 40 yaşına gelmiştir ve artık bu zor işi yapacak gücü yoktur. Emekli olup, mesleğini oğluna devretmek ister. Baba, ilk posta dağıtma işinde oğluna eşlik etmeye karar verir. Baba, oğul ve sadık köpekleri Buddy, hep beraber yola koyulurlar.

Yol uzun ve zorludur. Mektuplarla dolu çantayı sırtına alan çocuk ve babası, 115 kilometrelik bir yolculuğa başlar. Film, Çin’in güney kesimindeki Hunan eyaletinin Suining ve Dao kentlerinde çekildi. Bölgenin dağları, nehirleri, zorlu geçitleri, yolculuk süresince baba-oğla eşlik eder.

22 yaşındaki oğul, babasının yakınlığından mahrum kalmıştır. Babası, işi gereği genellikle dağlardadır. Eve döndüğü kısa sürelerde, çocuk bir türlü babasına yakınlık gösteremez. Baba, onun gözünde “yabancı bir baba”dır.

Babanın son ve oğlun ilk posta dağıtma yolculuğu, aynı zamanda birbirlerinin dünyalarına doğru yaptıkları bir yolculuğa dönüşür. Çocuk, yıllardır bir yabancı gibi gördüğü babasına saygı duymaya, onu anlamaya başlarken, adam da çocuğuna güven duymaya başlar.

Çocuk, babasının işinin sadece mektup dağıtmak olmadığını, onun, köylülerle derin bir bağ kurduğunu görür. Dış dünyadan izole edilmiş bir hayat yaşayan köylülerin kahramanı haline gelmiş babasına saygı duymaya ve onu anlamaya başlar. Adam, sadece köylülerin dünyayla bağlarını kuran bir kanal olmakla kalmaz, onların kişisel sorunlarıyla da ilgilenir.

Filmin bir kısmı, etnik Dong halkının yaşadığı küçük bir köyde çekildi. Bu sahnelerde, Dong halkının bayramı, dansları gösterilir. Postacılar da köylülerin bayram eğlencelerine katılırlar.

That’s why you go away

Baba-oğul, yolculuk sırasında sık sık geçmişe gidiyorlar. Geçmişte olan bitenlere yeniden anlam yükledikleri bu sahnelere, çocuğun transistorlu radyosunda çalan şarkılar eşlik ediyor. Bu şarkılardan biri MLTR’ın That’s why you go away adlı şarkısı. Hikâyesi 80’lerin başında geçen film, burada bir anakronizme düşüyor. Filmde kullanılan şarkı, MLTR’ın 1995 yılında çıkan üçüncü albümü Played on Pepper’ın içinde yer alıyor…

Ödüller

Film, Çin’in en önemli film festivali olan Altın Horoz Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi erkek oyuncu (Ten Rujun) dallarında ödüle layık görüldü.

Film, 2002 yılında en iyi yabancı film dalında Japon Akademi Ödülü, aynı yıl Mainichi Film Yarışması’nda en iyi yabancı dilde film ödülü ve yine 2002 yılında Montreal Dünya Film Festivali’nde halkın tercihi dalında ödül kazandı.

The New York Times’da 22 Ekim 2004’te Dave Kehr imzasıyla çıkan bir eleştiride, filmin hakkı teslim edilmekle birlikte, izleyicinin gözüne çok sokmadan, Çin merkezi hükümetinin propagandasını yaptığı iddia ediliyor. Sık sık kendisini bir kamu görevlisi olarak tanıtan postacı adam, devletin, en ücra köşelere uzanan şefkatini temsil ediyor. Ayrıca Dave Kehr’a göre, köylüler hep güler yüzlü resmedilmiş ve lirik peyzaj planlarıyla bölgedeki umutsuz yoksulluk önemsiz gösterilmiş…

Reklamlar