Etiketler

, , , , , ,

“Lust, Caution” adlı film için başrol oyuncusu seçimi, 2006 yılında Çin sinema dünyasının en çok dikkat çeken konusuydu.

Dünyaca ünlü yönetmen Ann Lee’nin en iyi yönetmen Oscar’ını kazanmasından sonra çektiği ilk Çince film olan “Lust, Caution” için genç oyuncu Tang Wei’nin başrol oyuncusu olarak seçilmesi, birçok aşamadan sonra gerçekleşti. Tang Wei, “Lust Caution”dan önce, 27 yaşında, sıradan bir oyuncuydu. Filmle birlikte “Ann Lee’nin kadın oyuncuları” listesine giren Tang Wei şöhret basmaklarını hızla tırmanmaya başladı.

Çin’in güneyindeki Zhejiang eyaletinin Hangzhou kentinde doğan Tang Wei, Yangtze Nehri’nin güneyinde yaşayan genç kızlara özgü bir güzelliğe ve endama sahip. Babası ressam, annesi oyuncu olan Tang Wei, çocukluğundan itibaren birçok oyunculuk fırsatıyla karşı karşıya kaldı. Ancak kızının üniversitede okumasını isteyen annesi, bu fırsatların hepsini reddetti.

Fakat Tang Wei oyuncu olmak istiyordu. 1998 yılında Çin Merkez Opera Akademisi’nin oyunculuk bölümüne başvuran Tang Wei, Beijing’deki Çin Merkez Opera Akademisi’nin yakınlarında tek başına küçük bir ev tutup üç yıl süren çaba sonucu akademinin yönetmenlik bölümüne girmeye hak kazandı.

Tang Wei, üniversiteden mezun olur olmaz CCTV film kanalında gösterilen “Jing Hua Yan Zi”de başrolü üstlendi. Bu rol, Tang Wei’ye oyunculuk hayatının ilk ödülü olan 2006 Yılı TV ve Televizyon Bai He Ödülü’ndeki en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırdı ve “Lust, Caution” için oyuncu aramakla uğraşan yönetmen Ann Lee’nin dikkatini çekmesine yol açtı. Ann Lee’nin bir arkadaşı, “Jing Hua Yan Zi”yi izledikten sonra, bu saf ve güzel yüzlü kızı Ann Lee’ye tavsiye etti.

Böylece Ann Lee, filmin senaristi Wang Huiling’le birlikte Beijing’de Tang Wei’yle görüştü. Ann Lee, Tang Wei’yi görür görmez, filmdeki role en uygun yüz olduğuna karar vermişti.

İkinci Zhang Ziyi!

Rol seçiminin ardından “Lust, Caution” filmiyle ilgili tartışmalar kamuoyunun gündeminden düştü. Birkaç ay sonra, “Lust, Caution” Venedik Film Festivali’ne katıldı. Basının karşısına çıkan Tang Wei, güler yüzüyle Çin’e özgü güzelliği Venedik Film Festivali’nde sergiledi. Tang Wei’ye, “ikinci Zhang Ziyi olmaktan korkup korkmadığı” sorulduğunda, Tang Wei, “Daha sonra böyle iyi bir karakter bulamayacağımdan ve böyle iyi bir yönetmenle karşılaşamayacağımdan korkuyordum” diye cevap verdi.

Tang Wei’nin başrol oynadığı son film “Geç Sonbahar” 2012 yılında Çin’de gösterime girdi. Koreli yönetmen Tae-yong Kim’in yönettiği, Tang Wei ve Koreli ünlü oyuncu Bi Hyeon’in başrol oynadığı aşk filmi “Geç Sonbahar” şu ana kadar 60 milyon RMB tutarında gişe geliri elde ederek, Kore filmlerinin Çin’deki gişe rekorunu kırdı.

Koreli yönetmen Man-hui Lee’nin 1966 yılında çektiği “Eş” isimli filmden uyarlanan “Geç Sonbahar” filminde, ABD’deki Seattle kentinde yaşan Çinli bir kadın ve Koreli bir erkeğin aşkı anlatılıyor.

Tang Wei’nin canlandırdığı Anna adlı kadın, kocasını öldürmek nedeniyle hapsa mahkum edilir. Hapiste geçen yedi yılın ardından Anna, annesinin cenaze törenine katılmak için, hapishaneden 3 gün izin alarak, Seattle kentine gider. Anna eve döndükten sonra, anneden kalan mirası bölüşmekle uğraşan aile üyelerini ve ona ihanet ederek başka bir kadınla evlenen ilk aşkını görür. Hapishaneden otobüslte Seattle’a giden Anna, otobüste Koreli bir gençle tanışacaktır. Genç kısa sürede Anna’nın 3 günlük özgürlük hayatının en önemli parçası haline gelir…

Tang Wei, bu filmle Kore Cumhuriyeti’ndeki 47. Peaksang Sanat Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu seçildi. Bu film, ayrıca Mart 2011’de İsviçre’deki 25. Fribourg Film Festivali’nde ödül kazandı.

1966 yılında gösterilen “Geç Sonbahar”, Kore Cumhurieti ve Japonya’da 3 kez yeniden çekilmişti. Tang Wei’nin oynadığı film, aynı senaryonun beşinci baskısı…

Film, Toronto Film Festivali, Kore Cumhuriyeti’ndeki Pusan Film Festivali ve Berlin Festivali’ne katıldı.

Reklamlar