Etiketler

, , , , , , , , , ,

İzmir Sinema Derneği tarafından düzenlenen 3. Hong Kong Türk Filmleri Festivali 17–22 Nisan 2012 tarihlerinde düzenlenecek. Gösterimler Hong Kong’taki The Grand Cinema’da yapılacak.

Doğu Asya’da Türk filmleri rüzgârı esmeye devam ediyor… Geçtiğimiz yıl Çin’in ana kesiminde düzenlenen Türk filmi festivallerinin ardından, şimdi de dünya film endüstrisindeki en önemli merkezlerden birisi olan Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Türk Filmleri Festivali’ne üçüncü kez ev sahipliği yapacak. İzmir Sinema Derneği’nin, Türkiye Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştireceği festivalde, 9 film Hong Konglu sinemaseverlerle buluşacak.

Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezi Elements’teki The Grand Cinemas salonlarında gerçekleştirilecek festivale “Saç” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu, “Çoğunluk” filminin yönetmeni Seren Yüce, “Nar” ve “Kaybedenler Kulübü” filmlerinin oyuncusu İdil Fırat, “Aşk Tesadüfleri Sever”filminin oyuncusu Ayda Aksel de katılacak.

Festivali organize eden İzmir Sinema Derneği’nin başkanı Kayhan Kırmızıgül, AA muhabirine, gerçekleştirdikleri festivallerle Türk filmlerinin dünyada tanıtılmasını amaçladıklarını, iki yıldır Hong Kong’da düzenledikleri festivalde çok büyük bir ilgiyle karşılaştıklarını ve gelen talepler üzerine bu yıl da festivalin yapılmasına karar verdiklerini söyledi.

Festivalin, 17 Nisan’da Granda Sinema’da gerçekleştirilecek açılış kokteyliyle başlayacağını belirten Kırmızıgül, “Türkiye Başkonsolosluğu yetkilileri, Hong Kong’lu davetliler ve sinemaseverlerin katılacağı açılış ve kokteylden sonra Bir Zamanlar Anadolu’da filminin gösterimine geçilecek. Festival boyunca yönetmenler ve oyuncular söyleşilere katılarak sinemaseverlerle birlikte filmlerini izleyecek” diye konuştu.

Festival kapsamında, değişik türlerden farklı filmler gösterilecek. Filmler, kültürlerarası diyaloga katkı sağlamayı amaçlıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü aldığı “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin yanı sıra, Ömer Faruk Sorak’ın “Aşk Tesadüfleri Sever”, Tolga Örnek’in “Kaybedenler Kulübü”, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Saç”, Seren Yüce’nin “Çoğunluk”, Çiğdem Vitrinel’in “Geriye Kalan”, Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler”, Ümit Ünal’ın “Nar”, Hasan Tolga Pulat’ın yönettiği “Güzel Günler Göreceğiz” filmleri görücüye çıkacak.

Festival, Türkiye Başbakanlığı, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin Hong Kong Başkonsolosluğu, Wasabi Kreasyon Şirketi, TELA (The Standard and Television Entertainment Licencing Authority) ve çeşitli kurumların katkısıyla düzenleniyor.

İzmir Sinema Derneği, Türk filmlerini dünyanın farklı coğrafyalarında tanıtmak amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Dernek, geçtiğimiz 12 yıldan bu yana, Türkiye’nin en büyük kısa film festivali olan İzmir Uluslar arası Kısa Film Festivali’ni organize ediyor.

Reklamlar