Etiketler

, ,

2. Beijing Uluslararası Film Festivali, 23 Nisan 2012’de Beijing’de düzenlenen törenle başladı.

Beijing’in “Asya’nın sinema merkezi”  haline gelmesini amaçlayan festival, Shanghai Film Festivali’nden sonra Uluslararası Film Yapımcıları Derneği (FIAPF) tarafından tanınan A derecedeki uluslarararsı film festivallerinden biri.

Geçen yılki festival, 23-28 Nisan 2011 tarihlerinde düzenlenmişti. Geçen yıl festivale toplam 57 ülke ve bölgeden 852 adet film başvurmuş, bunlar arasından seçilen 230 film, Beijing’deki 20 sinema salonunda 429 perdede gösterilmişti.

23-28 Nisan 2012 tarihlerinden düzenlenen 2. Beijing Uluslararası Film Festivali kapsamında, Beijing Üniversiteler Film Festivali, 8. Beijing Gençler Kamu Yararı Film Festivali  ve Beijing Ulusal Sinema Sergisi gibi ilgili etkinlikler de yapıldı. 23 Nisan günü Ulusal Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninde, ünlü oyuncu Li Xuejiang, 2011 yılında “Sinemaya Büyük Katkı Yapan Kişi” ünvanını kazandı.

“Savaş Çiçekleri”, “1911 Devrimi” (1911 Revolution), “Du Lala’nın Tarifesi”, “Sade Bir Hayat-Tao Jie”nin içinde bulunduğu 10 film, 2011 yılında yurtdışına ihraç edilen en iyi Çin filmleri olarak seçildi.

54 ülke ve bölgeden gelen 260 film, festivalin gösterim bölümünde yer aldı. Gösterimi yapılan 260 film, dünyanın çeşitli coğrafyalarından gönderilen 900’ü aşkın film arasından seçildi. Bu filmler Beijing’deki 20 sinema salonundaki 500’den falza perdede Çinli sinemaseverlerle buluştu. Festivale olan ilgiyi artırmak için billet fiyatları da bir hayli düşük tutuldu. 10 ilâ 60 RMB arasında değişen billet fiyatları, özellikle gençleri memnun etti.

Sergide gösterilen filmler arasında, Oscar ve Altın Ayı gibi dünyaca ünlü ödüllere ulaşmış filmlerin yanı sıra, dünyanın değişik kültürlerini temsil eden filmler ve son yılların beğenilen Çin filmleri yer aldı.

Varşova Uluslararsı Film Festivali Başkanı Steven  Laudine ve Montreal Uluslararası Film Festivali  Başkanı Serge Losique’nin içinde bulunduğu 15 uluslararası film festivali başkanı Beijing’e gelerek etkinliklere katıldı. Oscarlı yönetmen James Cameron, ünlü Hollywood yıldızı Keanu Reeves, Walt Disney Film Şirketi ve Japonya  Shochiku Şirketi gibi ünlü uluslararası sinema işletmelerinin üst düzeyli yetkilileri de festivale katıldı. 200 Çinli ve yabancı film işletmesi, festival kapsamındaki ticari görüşmelere katıldı.

Reklamlar