Etiketler

, , , , , ,

1979 yılında Beijing’de doğan Çinli sinema oyuncusu Gao Yuanyuan, oyunculuk kariyerinin yanı sıra, modellik de yapıyor. 1996 yılında bir tesadüf eseri kendisini reklam dünyasında bulan Gao Yuanyuan, 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları sırasında çekimlerine katıldığı bir reklamla izleyicilerin dikkatini çekmeye başladı.

Bu reklam filminin ardından Zhang Yang ve Wang Xiaoshuai gibi yönetmenlerin dikkatini çekerek, onların bazı filmlerinde rol aldı. Ayrıca “Heavenly Sword Dragon Slaying Saber” adlı tv dizisinde oynadığı rolle hayran kitlesini genişletti. Son dönemde sinemadan çok moda çevresinde kendisini gösteren Gao Yuanyuan’in bakmaya doyamayacağınız saf yüzünü, Çin’de son yıllarda büyük ilgi gören moda dergilerinin kapaklarında ve büyük alışveriş merkezlerinin duvarlarını süsleyen reklamlarda sıkça görmeniz mümkün…

Beijing’de eğitimli ailede büyüyen Gao Yuanyuan, küçüklüğünden beri ailesi tarafından titizlikle eğitildi. 1996 yılında bir okul arkadaşıyla Beijing’in ünlü Wangfujing Caddesi’ndeki meşhur kitapevine gittiği sırada, bir reklam şirketi çalışanı tarafından keşfedildi. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yürürken iş teklifi almak gibi düşünebilirsiniz… Kendisini bekleyen ilk iş, bir dondurma reklamının çekimleriydi…

Daha ilk işin ardından çok sayıda çekim teklifi almaya başladı. Kısa sürede “aranan yüz” haline gelmişti. Firmalar kendilerini bu sıcak ve doğal güzellikle müşteriye sunmak istiyorlardı. Özellikle 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları sırasında yayınlanan reklam büyük dikkat çekti.

Eylül 1997’de yönetmen Zhang Yang tarafından “Spicy Love Soup” filmine davet edildi. Bu film, dönemin gençlerinin aşklarını anlatıyordu. Gao Yuanyuan, bu ilk film denemesinin ardından TV dizilerinde de “saf ve güzel kız” imajını sürdürdü.

Beijingli ailenin eğitimli kızı

Gao Yuanyuan, liseden mezun olduktan sonra, diğer oyuncular gibi sanat akademisine yönelmedi; normal bir üniversitede eğitimine devam etme kararı aldı. Eğitimli bir Beijingli ailenin çocuğu olmanın ne anlama geldiğini, Çin’i bilenler bilir…

2003 yapımı “The Heaven Sword and Dragon Saber” adlı dizide rol alan Gao Yuanyuan, eski çağların güzelliğini günümüze taşıyarak izleyicilerin sempatisini kazandı.

2005 yapımı “Qing Hong” adlı film, hem yurt içinde hem de yurt dışında çeşitli ülkelerde gösterime girdi. Gao Yuanyuan bu filmde daha önceki saf imajını değiştirdi. Film, 58. Cannes Film Festivali’nde jüri özel ödülünü kazandı. Filmin hikayesi 1960’lı yıllarda geçiyor. O yıllarda Çin’de “iç kesime yardım sağlama” politikası uygulanıyordu; filmde hikayesi anlatılan bir aile, Shanghai’dan iç kesimde bulunan küçük bir şehre taşınıyor. Gao Yuanyuan de bu ailenin genç kızını canlandırıyor.

Gao Yuanyuan bu dönem filmi deneyiminin ardından “ROB-B-HOOD” filminde dünyaca ünlü film yıldızı Jackie Chan ile çalıştı. Bu filmden sonra çeşitli uluslararası film festivallerinin kırmızı halısında sıkça boy göstermeye başladı.

Nanjing filmiyle depresyona girdi

İşgalci Japon askerlerinin gerçekleştirdiği Nanjing Katliamı’nı konu alan “City of Life and Death” adlı film, Gao Yuanyuan üzerinde büyük etki yarattı. Filmin çekimleri yaklaşık bir yıl sürdü. Kaygı verici bu filmin çekimleri, Gao Yuanyuan’un pisikolojisini olumsuz ektiledi. Güzel oyuncu uzun süreli bir deprasyona girdi ve o süreçte komedi filmleri izleyerek ruh halini toparlamaya çalıştı…

2009 yılında ilk kez yabancı bir yönetmenle çalışan Gao, Koreli Heo Jin-ho’yla çalışarak “A Good Rain Knows” filminde rol aldı.

6 Temmuz 2012’de Çin’in ana kesiminde gösterime giren “Caught in the Web”, Gao Yuanyuan’ın son filmi. Ünlü yönetmen Chen Kaige’nin yönettiği bu film, bir internet romanından sinemaya uyarlandı. Ekim 2011’de başlayan çekimler, Zhejiang eyaletinin Ningbo kentinde yapıldı.

Çin’in en önemli yönetmenlerinden Chen Kaige, genellikle geleneksel Çin kültürünü kendi bakış açısıyla anlattığı filmlerle tanınıyor. Onu, Çin sinemasının büyük yönetmelerinden biri yapan da bu.

Ancak usta yönetmen, son yıllarda modern denemeler yapmaktan kendini alamıyor. İlk modern denemesi olan 2005 yapımı “The Promise” adlı film, pek çok sinema eleştirmeni tarafından “fiyasko” olarak nitelendirildi. Bu deneyimin ardından yeniden uzmanlık alanına dönen Chen Kaige, geleneksel öğeler taşıyan iki film daha çekti. Ancak aklı modern toplumda kalmış olacak ki, son olarak sinema severlerin karşısına “Caught in the Web” adlı filmle çıktı. Filmde Wang Xueqi, Chen Hong, Yao Chen, Mark Chao ve Gao Yuanyuan gibi ünlü yıldızlar yer alıyor.

Gao Yuanyuan bu filmede, uluslararası işler yapan büyük bir şirkette çalışan Ye Lanqiu adlı güzel ve şık bir kadını canlandırıyor. Ye Lanqiu, borsaya kayıtlı bir şirketin genel müdür asistanıdır. Genel müdür Shen Liushu’nun sağ kolu olarak çalışmaktadır. Ye, bir sağlık kontrolünde lenf kanserine yakalandığını ve hastalığın geç döneminde olduğunu öğrenir. Hastaneden çıkan Ye Lanqiu işine dönmek için bir otobüse biner; bu otobüste yaşananlar genç kadının hayatını değiştirecektir…

Bu filmde canlandırdığı Ye Nanqiu rolüne değerlendiren Gao Yuanyuan, Ye’nin kendi dünyası içinde, özgürlüğünün peşinde, başkalarının bakışına önem vermeyen, kendi estetik ilkeleri olan bir kadın olduğunu söylüyor.

Filmin uyarlandığı roman da günümüz Çin toplumunun aşk, korku ve hırslarını yansıtıyor.

Reklamlar