Etiketler

, , , ,

1959 yılında Shanxi eyaletinin Xi’an kentinde doğan Li Yang, 1978 yılında Çin Devlet Opera Akademisi’ne, 1985 yılında da Beijing İletişim Üniversitesi’nin yönetmenlik bölümüne girdi.

1987 yılında Çin’deki üniversite eğitimini yarıda bırakan Li Yang, Almanya’ya giderek, Berlin’de bir üniversitede sanat tarihi öğrenmeye başladı. Daha sonra, Münih Üniversitesi’nde tiyatro, film ve televizyon eğitimi aldı. 1992-1995 yılları arasında Köln’de yönetmenlik bölümünde master yaptı.

Almanya’da eğitim gördüğü sırada, Almanya Televizyonu için “Women’s Kingdom” (1991) “Happy Swan Song” (1995) ve “The Wake” (1999) adlı üç belgesel film çekti.

Li Yang 2003 yılında ilk filmi “Kör Kuyu”nun (Blind Shaft) çekimini tamamladı. Filmin dünyanın çeşitli film festivallerinde gösterildi ve onlarca ödül topladı.

53. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi sanatsal katkı dalında Altın Ayı kazanan Kör Kuyu, 5. Fransa Deauville Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi film dallarında ödüle layık görüldü. 2. New York Tribeca Film Festivali’nin en iyi senaryo ödülünü kazandı. 27. Hong Kong Uluslararası Film Festivali’nde ve 57. Edinburgh Uluslararası Film Festivali gibi festilvallerde çeşitli ödüller kazandı. Fransa’da yayımlanan bir sinema dergisinin hazırladığı 2003 yılının en iyi 10 filmi seçkisinde “Kör Kuyu” ikinci sırada yer aldı.

Bir romandan sinemaya uyarlanan filmde, bir maden bölgesinde meydana gelen hikaye anlatılıyor: Maden bölgesinde yaşayan iki serseri, başkalarını aldatarak para kazanmaktadır. Bu ikili bir içşiyi aldatarak maden bölgesine çalışmaya götürür ve işçiyi maden ocağında öldürürler. Olaya kaza süsü veren ikili, ölen işçinin ailesi kılığına girerek, maden ocağının sahibinden tazminat ister. İki serseri, para kazanmak için benzer işler yapmaya devam eder. Fakat, küçük bir çocuğu hedeflediklerinde, iki serserinin duygularında ani değişiklikler olur…

2007 yılında Li Yang’ın bir başka filmi “Kör Dağ” (Blind Mountain), Çin’in ana kesiminde gösterildi.

60. Cannes Film Festivali’nin özel ödülüne aday gösterilen “Kör Dağ”, ünversite öğrencisi bir kızın, okuldan mezun olduktan sonra dağlarda yaşayan köylülere satılmasını ve kızın köyden kurtulma mücadelesini, belgesel tadıyla anlatıyor.

Filmin ana karakteri, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Bai Xuemei, iş ararken Hu Xiaoxiao’yla tanışır. Bai Xuemei, iş ve para bulmak arzusuyla, arkadaş olduğu Hu Xiaoxiao’yla birlikte otobüsle bitkisel ilaç aramak amacıyla dağlık bölgelere gider.

Uzun bir yolculuktan sonra iki kız küçük bir köye ulaşır. Bai Xuemei, bir müddet dinlenip uyandıktan sonra, Hu Xiaoxiao’nun kaybolduğunu, kendisinin garip bir yerde bulunduğunu farkeder. Bai Xuemei, 40 yaşındaki köylü Huang Degui’ye eş olarak satıldığını öğrenir. Xuemei, insan kaçakçılarının eline düşmüştür.

Zorla tutulduğu köyden kaçmak isteyen Xuemei’nin ayrılma talepleri, “kocası” Huang Degui tarafından reddedilir. Kendisinden çocuk beklenen Bai Xuemei, kocasının kendisiyle beraber olmasına karşı çıkar. Bunun üzerine tecavüze uğrar. Kendisinden bir erkek çocuk doğurması beklenmektedir…

Güçlü bir karaktere sahip olan Xuemei, kaçmak için sürekli fırsat kollamaktadır. Ancak dışarıya kapalı bir köyde hiç kimse, ona yardım etmek istemez. Bütün köylüler işin içindedir ve kaçırılan gelinler sıkı gözaltında tutulmaktadır. Xuemei’nin her kaçışı teşebbüsü başarısızlığa uğrar. Köylülerin kayıtsızlığı, yerel yetkililerin ve polisin görevi ihmalleri ve olan bitene göz yummaları, Xuemei’yi yalnız ve çaresiz bırakmıştır.

Bir yandan köydeki günlük yaşama ayak uyduran Xuemei, bir erkek çocuk doğurur. Böylece, Huang ailesi, Xuemei üzerindeki baskıyı biraz olsun hafifletir. Xuemei, ilkokul öğrencisi Li Qingshan’ın yardımıyla, anne-babasıyla iletişim kurar; çocuk, Xuemei’nin yazdığı mektupları, gizlice köy dışına çıkararak kasabadan postaya verir.

Ve mektuplardan biri nihayet ailesine ulaşır. Xuemei’nin babası, bir gün yanında polislerle köye gelir. Fakat köylüler polislerin köyden çıkışına izin vermez. İşini gücünü bırakan ahali polis arabasının önünü keser. Kız ve babası güç bela köy evine alınır. Polis yerel yetkilileri ikna etmeye çalışsa da başarılı olamaz. Film boyunca gerilen seyirciyi müthiş bir final beklemektedir…

Li Yang, bu filmi çekme nedenini açıklarken şunları söyledi: “Daha önce televizyonda şöyle bir haber okudum, bir kız bir köye kaçakçı tarafından satıldı, kız köyden kaçmak için satıltığı sözde kocasını öldürdü ve ölüm cezasına çarptırıldı. Bu haber, beni şok etmişti.”

Kadın hikayelerine ilgi duyan yönetmen Li Yang, “Kör Dağ”ın çekimi için kaçırılan kadınlarla ilgili çok fazla bilgi topladı.

“Kör Dağ” ismi de “Kör Kuyu” gibi, insanlığın kötülük karşısındaki kayıtsızlığını ve bencilliğini gösteriyor.

Filmle ilgili dikkat çeken bir konu da şu: Film, Shanxi eyaletine bağlı bir köyde çekildi ve oyuncuların tamamı gerçek köylüler ve amatör oyuncular…

Reklamlar