Etiketler

, , , , , , , ,

1978 yılında Changchun kentine bağlı bir köyde doğan Liu Ye’nin adı, “Bir Parti’nin Kuruluşu” adlı filmde eski Çin Cumhurbaşkanı Mao Zedong’un gençliğini canlandırmasıyla sıkça konuşuldu.

Ancak Liu’nun oyunculuk kariyeri, bu rolden ibaret değil. O, hem sanatsal hem de ticari filmlerde rol alarak, çok yönlü bir oyuncu olduğunu gösterdi.

Liu Ye’nin saf yüzü ve masumiyeti, 1998 yılında rol aldığı ilk film olan “Dağdaki Postacı”da (Postmen in The Mountain) dikkat çekti. Liu Ye o zamanlar Çin Merkez Opera Akademisi’nde ikinci sınıf öğrencisiydi. Bu film 1998 yılında Montreal Uluslararası Film Festivali ve 19. Altın Horoz Ödülü’nde en iyi film ödülü kazandı.

Liu Ye 2002 yılında yönetmen Guan Jinpeng’in “Lan Yu” adlı filminde başrol oynayarak 38. Taiwan Altın Horoz Ödülü’nde en genç film yıldızı seçildi. Bu ödülü aldığında henüz 24 yaşındaydı.

2002 yılında, başrolü üstlendiği “Küçük Çinli Terzi Kadın” (The Little Chinese Seamstress) filmiyle Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ekim 2002’de başrol oynadığı “Gökteki Sevgililer” (Sky Lovers), Tokyo Film Fesitivali’nde “En İyi Sanat Katkısı” ödülünü kazandı.

2003 yılında başrol oynadığı “Yüzen Manzara” (Floating Landscape) ve “Mor Kelebek” (Purple Butterfly) ayrı ayrı Venedik Film Festivali ve Cannes Film Festivali’nde büyük ödüle aday gösterildi. 2004 yılında “Yeşillik ” (The Foliage ), Liu Ye’ye 24. Altın Horoz Ödülü’nde “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödül kazandırdı.

2006 yılında, Zhang Yimou’nun “Altın Çiçeğin Laneti” (The Curse of Golden Flower) adlı filminde kendi davranışlarından sorumlu olmayı göze alamayan bir prensi canlandırdı. Prens ve ünlü oyuncu Gong Li’nin canlandırdığı kraliçe arasındaki yasak aşk filmin ana konusuydu. Liu Ye’nin melankolik havasına hayran olan yönetmen Zhang Yimou, Liu’nun Altın Çiçeğin Laneti filmindeki performansını şöyle değerlendiriyor:

“Liu Ye, son derece çalışkan bir oyuncu. Çekimlerden önceki birkaç ay boyunca kendince hazırlık yaparak filmin öyküsüyle ilgili kitaplar okudu. Film içindeki jest ve mimiklerin çoğu bizzat Liu Ye tarafından tasarlandı.”

Çekimleri Shanghai’da yapılan ve Hong Konglu yönetmen Wu Yuseng’in yönettiği “Cennetin Girişi”nde (Tian Tang Kou) filminde Liu Ye bu kez farklı bir roldeydi; bir mafya babasını canlandırdı. “Cennetin Girişi” adlı film, Wu Yuseng’in “Kafadaki Mermi” (Bullet In The Head) adlı filminden esinlendi. Film, 1930’lu yıllarda Shanghai’da meydana gelen bir aşk hikayesini anlatıyor. Liu ayrıca, Wu’nun çekimlerini 2007 yılının ilkbaharında yaptığı “Chi Bi” adlı filmde de başrol oynadı.

Liu Ye’nin başrol oynadığı ABD yapımı “Karanlık Madde” (Dark Matter), 2007 yılı Sundance Film Festivali’nde en iyi film dalında aday gösterildi. “Karanlık Madde”, gerçek bir hikayeden uyarlandı: 1991 yılında ABD’de okuyan Çinli öğrenci Lu Gang, okulda professor olan hocasını öldürür. Bu olay, yurt içinde ve yurt dışında geniş yankı uyandırır. Filmin yönetmenliği, Çin kökenli ABD vatandaşı Cheng Shizheng tarafından yapıldı. Filmin iki yardımcı oyuncusu ise sinema dünyasının iki ünlü yıldızı Meryl Streep ve Val Kilmer’di.

Liu Ye, filmdeki İngilizce diyalogları kendi sesiyle seslendirebilmek için uzun süre İngilizce çalıştı. “Karanlık Madde”, Çin’in ana kesiminden Hollywood’a giden ilk erkek oyuncu olan Liu Ye’nin uluslararası sinema çevresine girişinin de ilk adımı olarak kabul ediliyor. “Karanlık Madde”, 2007 yılında Berlin ve Cannes Film Festivalleri’ne de katıldı.

2007 yılından itibaren, Liu Ye farklı karakterleri denemeye başladı. “Kan Kardeşler” ve “Bağlantı” gibi iki filmde “kötü adam”ları canlandırırken, “Ölüm Kalım Şehri: Nanjing” ve “Demir Adam” filmlerinde “dürüst insan” rolünü oynadı. Liu, “Mazlum Şövalye” filminde de zihinsel engelli bir eski askeri canlandırdı.

Genç yaşına rağmen büyük bir oyunculuk dehasına sahip olan Liu Ye, hem sanatsal hem de ticari filmlerde iyi bir performans sergileyen oyunculardan biri. 2009 yılında Fransız kız arkadaşıyla evlenen Liu, o sene yalnız bir film ve iki TV dizisinde rol aldı. 2010 yılında yoğun iş temposuna yeniden düşen Liu, iş hayatında yeni bir sayfa açarak, ünlü yönetmen Lu Chuan’ın “Son Akşam Yemeği”, yönetmen Liu Weiqiang’ın “Güzel Bir Yaşam” ve yönetmen Chen Yili’nin “Beni Aşka Boya” filmlerinde başrol oynadı.

“Bir Parti’nin Kuruluşu” adlı filmde eski Çin Cumhurbaşkanı Mao Zedong’un gençliğini canlandıran Liu Ye, bu roldeki performansıyla büyük övgü topladı. Film, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 90. kuruluş yıldönümü olan 2011 yılında gösterime girmişti. Liu Ye, bu filmde Mao’yu canlandırabilmek için, günde 20 yumurta yiyerek 10 kilo aldığını söylüyor.

Reklamlar